Wymogi sanitarne a monitoring DDD w zakładach przemysłowych
Dodano: 2023-03-21Prawo krajowe, normy międzynarodowe i regulacje Unii Europejskiej obejmują m.in. zapisy dotyczące odpowiedniego zabezpieczenia przed szkodnikami. Warto pamiętać, że stanowią one zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa człowieka. Skuteczne działanie, o charakterze systemowym (DDD), to wiedza, która pozwala na odpowiednie podejście do problemu. Czym są takie procedury?
Najważniejsze wymogi sanitarne
Szkodniki są poważnym zagrożeniem dla bezpieczeństwa ludzi, zwierząt i mienia. By uniknąć ich namnażania, wdraża się specjalne działania. Dzięki nim eliminuje się ryzyko stworzenia optymalnego środowiska m.in. dla gryzoni. Właściwe procedury sanitarne mają na celu zmniejszenie skutków ewentualnego ich wystąpienia. Należy również kontrolować i monitorować pomieszczenia, stosowane materiały, surowce i towary, jakie znajdują się w budynkach.
Monitoring DDD szkodników powinien wspierać takie praktyki jak:
- utrzymywanie budynków w dobrym stanie technicznym,
- uszczelnianie kanałów, otworów itp.,
- stosowanie osłon na maszyny, okna, wentylatory itp.,
- zakaz wstępu zwierząt na teren zakładu,
- przechowywanie żywności w zamkniętych pojemnikach,
- utrzymywanie czystości.
Jeśli jesteś zainteresowany monitoringiem DDD w Gdańsku, skontaktuj się z nami! Podpowiemy, jak ustrzec się przed rozprzestrzenianiem się szkodników.
Jak przebiega monitoring DDD?
W ramach monitoringu DDD przeprowadza się identyfikację i ocenę zagrożeń. Dzięki temu można rozpoznać krytyczne punkty, w których mogą pojawić się np. gryzonie lub owady. W miejscach tych można zainstalować pułapki lub stacje deratyzacyjne.
Procedura DDD obejmuje również dezynsekcję opryskową, deratyzację, dezynfekcję, fumigację. W ramach poszczególnych etapów można realizować inne działania higieniczne, chemiczne oraz mechaniczne.