Skąd biorą się mole odzieżowe i jak skutecznie je wyeliminować?
Dodano: 2022-09-30Mole włosieniczki to owady nazywane molami odzieżowymi. Dorosłe osobniki mają żółto-brązowe skrzydła o rozpiętości ok. 10 mm. Największy problem jednak sprawiają nie dorosłe osobniki, a larwy. To one żywią się różnego typu materiałami, m.in. bawełną, wełną, futrem czy zamszem. Larwy są niewielkie, mają ok. 2 mm. Stadium larwalne mola trwa od 30 dni do aż 2 lat, dlatego owady te mogą narazić człowieka na duże straty.
Jak skutecznie pozbyć się moli odzieżowych?
Zwalczanie moli w momencie, w którym ilość osobników jest nieduża, można wykonać we własnym zakresie. Owady te chętnie mnożą się w miejscach, do których rzadko się zagląda, a jednocześnie w których mają dużą ilość pokarmu, czyli tekstyliów. Gdy zobaczy się obecność owadów w szafie, konieczne jest zrobienie porządków wśród ubrań. Materiałowe przedmioty można wyprać, wyprasować lub zamrozić. Najlepiej połączyć te metody.
Ważne jest również dokładne umycie szaf i schowków. Aby mole nie pojawiały się ponownie, warto umieścić w szafie kulki z naftaliną lub środki na bazie olejków eterycznych.
W przypadku gdy moli jest bardzo dużo oraz gdy problem pojawi się w zakładzie produkcyjnym, konieczne jest wezwanie firmy dezynsekcyjnej. Mole ubraniowe wytępia się z użyciem metody opryskowej lub zamgławiania ULV. Jeśli potrzebujesz dezynsekcji w Gdańsku, Gdyni czy Sopocie, zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.
Skąd biorą się mole?
Mole ubraniowe mogą dostawać się do mieszkania z zewnątrz przez otwarte okna, klatkę schodową czy szyby wentylacyjne. Możliwe jest również przyniesienie ich do mieszkania razem ze starymi meblami, dywanami czy kocami. Szczególnie chętnie owady te bytują na tkaninach poplamionych wydzielinami, np. potem. Z tego powodu warto dokładnie przejrzeć stare przedmioty przynoszone do mieszkania.