Home»Blog»Po czym poznać, że są w mieszkaniu pluskwy?

Po czym poznać, że są w mieszkaniu pluskwy?

Pluskwy domowe (Cimex lectularis) to małe owady o długości dochodzącej do 4-5 milimetrów. Są to pasożyty żywiące się krwią zwierząt, a także ludzi. Zwykle są one mało widoczne i dosyć trudne do wykrycia. Jak zatem można rozpoznać, że te mało sympatyczne insekty zadomowiły się naszym mieszkaniu?

Miejsca występowania i aktywność pluskwy domowej

Pluskwy często występują w miejscach, w których przebywa dużo ludzi, jak np. schroniska, szpitale i hotele – nawet takie, w których panuje wysoki poziom higieny. Możemy je przynieść do swojego mieszkania w bagażu jako niechcianą pamiątkę z podróży. Pluskwy żerują na ludziach głównie w nocy, a po posiłku wracają do swoich kryjówek. Lubią się gnieździć przede wszystkim w materacach, ramach łóżek, książkach, obudowach gniazdek elektronicznych oraz przestrzeniach pod dywanem i boazerią. Z racji tego, że prowadzą nocny tryb życia, a także z powodu swoich niewielkich rozmiarów, dość trudno jest je zauważyć.

Oznaki, że mamy w domu pluskwy

Jak zatem możemy stwierdzić, że są one obecne w naszym domu? Nasz niepokój powinny wzbudzić przede wszystkim:

  • ślady krwi na pościeli i materacach,
  • ślady ugryzień na ciele, które po kilku godzinach mogą powodować swędzenie,
  • mikroskopijne wylinki i odchody,
  • martwe lub żywe owady, przypominające swoim wyglądem pestkę jabłka,
  • słodki i mdły zapach w pomieszczeniach, przypominający zapach kolendry.

Pluskiew nie należy bagatelizować, gdyż mogą one przenosić rozmaite choroby, jak również powodować reakcje alergiczne. Ich ukąszenia mogą także prowadzić do infekcji, dlatego jeśli stwierdzimy ich obecność, powinniśmy skorzystać z usługi usuwania pluskiew oferowanej przez specjalistyczne firmy zajmujące się dezynsekcją i deratyzacją. W przypadku stwierdzenia obecności tych pasożytów, konieczne będzie także wypranie pościeli i ubrań w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza przez minimum 2 godziny, tak aby problem nie powrócił. Czasami niezbędna jest także wymiana materacy czy łóżek.